Aby wybrać bramę garażową musimy wiedzieć jakie mamy rodzaje bram garażowych, postaram się więc w skrócie objaśnić jakie mamy rodzaje bram i podstawowe różnice między nimi.
Bramy uchylne – jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu był to chyba najpopularniejszy rodzaj bramy garażowej, najczęściej kojarzony z wyglądem bramy wykonanej z blachy trapezowej w trzech podstawowych kolorach brązowym, antracytowym czy białym, gdzie cały płat bramy podnosi się do góry na prowadnicach lub w nielicznych przypadkach bez prowadnic a całość zamocowana jest na stalowej ramie przytwierdzonej do ściany budynku. Bramy te nadal są dostępne w sprzedaży ale zostały wzbogacone o nowoczesne wzornictwo i kolorystykę czy wykonywane nawet do wypełnienia z własnego materiału (drewna czy paneli elewacyjnych). W podstawowej wersji zwykle wykonane jako bramy nieizolowane – czyli z przeznaczeniem do nieogrzewanych budynków gospodarczych. Bramy tego rodzaju można zamontować w otworze lub po wewnętrznej stronie muru. Bramy te można wykonać z drzwiami przejściowymi, okienkami, dodatkową wentylacją lub z materiału całkowicie przewiewnego.
Bramy rolowane – to bramy kojarzone z roletami zewnętrznymi ale wykonane z mocniejszych materiałów (lamele od 52 do 100 mm) aby utrzymać stabilność przy dużych rozpiętościach. Zaletą bram rolowanych jest to że można je zamontować zarówno po wewnętrznej jak i na zewnętrznej stronie garażu. Ma to niejednokrotnie bardzo duże znaczenie jeśli nie mamy miejsca na prowadnice u góry lub istotna jest długość garażu, która eliminuje bramy montowane po wewnętrznej stronie. Wadą jest gorsza izolacja bramy względem bram segmentowych. Bramy rolowane standardowo wyposażone są w silnik elektryczny i sterowanie radiowe lub przyciski czy przełączniki kluczykowe, otwieranie awaryjne możliwe jest zazwyczaj przy pomocy korby wyprowadzonej w miejsce do którego mamy dostęp nawet przy zamkniętej bramie.
Bramy segmentowe – obecnie chyba najpopularniejszy rodzaj bram. Bramy segmentowe dają nam ogromne możliwości dopasowania się poz względem wymiarów (rozpiętości do 8 m), koloru, przetłoczeń, struktury blachy, przeszkleń, drzwi przejściowych czy zastosowania własnego materiału do wypełnienia bramy. Można je otwierać zarówno w sposób ręczny i automatyczny. Ze względu na swoje parametry termoizolacyjne można je stosować w pomieszczeniach stanowiących integralną część domu, mamy do wyboru różne grubości paneli od 40 do 67 mm, przez co przenikalność cieplną możemy uzyskać na poziomie 1-1,5 [W/m2K]. Segmenty bramy mają wysokości od ok 500 do 750 mm, jest to zależne od wysokości bramy, producenci starają się aby wysokości paneli w bramy były takie same dlatego też preferujemy standardowe wysokości bram – chociaż nie jest to wymóg konieczny. Bramy segmentowe standardowo montuje po wewnętrznej stronie garażu i abyśmy mogli zamontować taką bramy wymagane jest miejsce po bokach ok 90 mm i u góry (nadproże) którego wysokości zależy od producenta oraz od wielkości bramy – wymagana przestrzeń to od 80 mm do 350 mm, taką wolną przestrzeń musimy mieć na całej długości prowadnic powieszonych pod sufitem, zwykle przy bramach z napędem jest to ok 3500 mm.
Bramy boczne – to bramy które również zbudowane są z segmentów ale poruszają się na bok, mogą również zawijać się na ścianę boczną. Takie bramy stosujemy w sytuacji gdy potrzebujemy wykorzystać przestrzeń nad bramą do przechowywania różnych przedmiotów, używania podnośników i tym podobnych. Dodatkowym atutem jest niskie nadproże wymagane nawet przy bramach o dużych gabarytach. Bramy boczne produkowane są podobnie jak bramy segmentowe w wielu kolorach, fakturach i przetłoczeniach blachy. Można wykonać je z okienkami ale nie ma konieczności wykonywania drzwi przejściowych bo można uchylić je na pożądaną szerokość i używać jak drzwi – nawet w sposób zautomatyzowany. Z pewnością można te bramy nazwać bramami dla wymagających indywidualistów.
Bramy dwuskrzydłowe – można nazwać je drzwiami dwuskrzydłowymi tylko o nieco większych gabarytach. Wariantów takich drzwi może być nieskończenie wiele, bo każdy stolarz czy ślusarz może wykonać nam takie drzwi i zawsze będzie to wykonie indywidualne. Bardziej masowo produkowane są w wykonaniu z profili stalowych wypełnionych blachą trapezową lub dla eleganckich zastosowań z profili aluminiowych wypełnionych np. panelami bramy segmentowej. Takie bramy częściej wybieramy do otwierania ręcznego ale można także zastosować do nich napęd elektryczny podobny jak w poprzednich bramach
Bramy BigTor Overspace – bramy oparte na konstrukcji samonośnej z przeciwwagą ukrytą w ościeżnicy nie wymaga prowadnic górnych dzięki czemu wykorzystanie miejsca jest bardziej zoptymalizowane. Poszycie bramy wykonane z paneli typu sandwich lub z dowolnych okładzin PVC czy drewna. Bramy tego typu znakomicie sprawdzą się w pomieszczeniach gdzie każdy cm jest na wagę złota, a cena produktu jest mniej istotna.