Jak przygotować się do montażu segmentowej bramy garażowej?

Bramy garażowe montujemy w budynkach nowo powstających lub wymieniając stare bramy podczas remontu budynków użytkowanych , do montażu w obu przypadkach należy się odpowiednio przygotować.


 

Montaż w nowych budynkach: idealną sytuacją byłoby montowanie bramy po wszystkich robotach budowlanych i wykończeniowych i potraktowanie bramy jak wstawianie nowych mebli do tego pomieszczenia, wtedy unikniemy nadmiernego zabrudzenia elementów ruchomych w bramie – których jest przecież kilkadziesiąt oraz możliwych nieporozumień związanych z poziomem posadzki czy wilgocią. To sytuacja idealna – zdarza się ale niestety bardzo rzadko. Najczęściej jednaj Inwestor chciałby jak najszybciej zamontować bramę aby garaż wykorzystać jako magazyn materiałów budowlanych potrzebnych do dalszych robót wykończeniowych. Z jednej strony to zrozumiałe ale pewne roboty muszą zostać wykonane przed montażem bramy (mówimy tutaj o najpopularniejszym modelu bramy czyli bramie segmentowej). Najważniejsze to wykonanie:

  • tynków – najlepiej w całym pomieszczeniu, nie tylko ściany do której będzie mocowana brama, dzięki temu unikamy największej wilgoci związanej z tym etapem prac – bramy segmentowe mają panele wykonane z piany poliuretanowej która jest higroskopijna, oraz zabrudzeń prowadnic czy paneli, które jest bardzo trudno usunąć gdy się ich nie zauważy

  • posadzki – teoretycznie możemy umówić się na jakim poziomie będzie docelowo wykończona posadzka i zamontować bramę odpowiednio wyżej – w praktyce dość często wychodzi tak że firma wykonująca wylewki odkrywa pewne nierówności które muszą zostać skorygowane i posadzka wychodzi o kilka centymetrów wyżej bądź niżej niż zakładaliśmy. Niby nić – proszę wyregulować bramę do posadzki – słyszymy od Inwestora – tylko że bramy segmentowe mają ograniczone pole regulacji w pionie i niejednokrotnie to nie wystarcza, wtedy trzeba prowadnice odkręcić i przykręcić na innym poziomie – to tak jakbyśmy montowali bramę od nowa.

Montaż – wymiana starej bramy na nową: jeżeli wymieniamy bramę segmentową na segmentowa czy uchylną zamontowaną za otworem czyli w tym samym miejscu w którym będziemy mocować prowadnice bramy segmentowej, to w zasadzie potrzeba tylko odświeżyć ścianę poprzez pomalowanie i mamy sprawę gotową.

Inaczej wyglądają prace kiedy wymieniamy bramę uchylną zamontowana w otworze (jak okna) lub bramę skrzydłową najczęściej zamontowaną na krawędzi zewnętrznej ściany. W tej sytuacji demontując bram pozostaje nam kawałek ściany który do tej pory był wnętrzem garażu a teraz będzie go widać na zewnątrz, należy przemyśleć jak dostosujemy tą krawędź wizualnie do elewacji zewnętrznej – jeśli robimy to podczas remontu elewacji to nie mamy z tym problemu. Do tego wszystkiego dochodzi próg w który najczęściej wyposażone były bramy uchylne czy skrzydłowe a w nowej bramie segmentowej panel dochodzi do posadzki i szczelność uzyskujemy poprzez uszczelkę zamontowaną na krawędzi dolnego panela. Często jeśli nie chcieliśmy remontować posadzki decydujemy się na pozostawienie progu – należy wtedy sprawdzić czy w starej posadzce nie zrobimy się nam koleiny przez lata użytkowania, uszczelka jest elastyczna ale dostosuje się tylko do niewielkich odchyłek.

Należy pamiętać o tym, że montując bramę segmentową po stronie wewnętrznej ściany w garażu skraca nam się przestrzeń do parkowania samochodu – dość częsty problem w małych garażach i obecnych gabarytach samochodów.

Warunki koniecznie do montażu w obu przypadkach: bramy segmentowe mają swoją przestrzeń montażową która jest niezbędna by taką bramę zamontować – jest ona różna i zależna od konkretnego typu bramy. Pierwsze to nadproże najczęściej oznaczane jako N jest to przestrzeń nad bramą, potrzebna na przemieszczenie się paneli go góry przy otwieraniu, drugie to węgarki często oznaczane jako W – to przestrzeń na boczne prowadnice ewentualnie silnik boczny, trzeci wymiar to głębokość E, która jest ściśle powiązana z wysokością bramy oraz zastosowanym napędem.

To wymiary które na pewno trzeba sprawdzić przed zamówieniem bramy.

Nasze marki
Nasi partnerzy
Nasi partnerzy
Nasi partnerzy
Nasi partnerzy
Nasi partnerzy
Window4u-ico
WYCEŃ ONLINE