Osoby poszukujące drzwi na pytanie sprzedawcy jakich drzwi poszukują najczęściej odpowiadają: tanich i dobrych.
Niestety wybór nie jest taki prosty i oczywisty jakby mogło się nam wydawać, a ocena drzwi po wyglądzie zewnętrznym czy cenie nie za zawsze jest dobra. Aby dobrze wybrać drzwi wejściowe do domu należy zagłębić się w szczegóły, które nie zawsze widać na pierwszy rzut oka. Należy wybrać kryterium według którego będziemy wybierać drzwi.
Kryterium I – wybór ze względu na cenę – to kryterium jest najczęściej wybierane przez osoby we wstępnej fazie poszukiwań – niestety bez zaangażowania lub dobrego doradcy to kryterium jest nie najlepszym – chociaż warto ustalić sobie kwotę w jakiej będziemy poszukiwać drzwi co pomoże nam wstępnie określić na co możemy sobie pozwolić. Ustalmy sobie kilka przedziałów cenowych w których będziemy się poruszali i dopasujmy do nich rodzaj drzwi:
Jak widać z powyższego podziału cena bardzo mocno związana jest z materiałem z którego wykonane są drzwi – wyszczególnione przedziały cenowe dotyczą drzwi pojedynczych bez specjalnych dodatków, które jak wyposażenie samochodu – mogą zmienić ceny w znaczący sposób. Jeśli mamy już ustalony przedział cenowy w którym będziemy się poruszali to możemy przejść do kolejnego kryterium – które w zasadzie narzuciło nam kryterium I.
Kryterium II – wybór ze względu na materiał – jak widać z poprzedniego kryterium ceny niektórych produktów się przenikają musimy więc wybrać, który będzie najlepszy do naszego budynku poz względem materiałowym. W skrócie więc o ogólnej budowie drzwi:
Kryterium III – wybór ze względu na współczynnik przenikalności cieplnej Obecne normy mocno zawęziły ilość wyrobów których nie powinniśmy w ogóle brać pod uwagę – należy wspomnieć że im niższy współczynnik tym „cieplejsze” drzwi. Poniżej ogólne parametry kilku klas drzwi z naszej oferty, podane przenikalności dla wymiarów referencyjnych:
Kryterium IV – ochrona przed włamaniem. Jeżeli poszukujemy drzwi o konkretnej klasie odporności antywłamaniowej to wybór będzie łatwy, bo większość drzwi nie ma określonej klasy antywłamaniowej lub ma klasę RC2 czyli podstawową – myślę że trzeba opowiedzieć o tym co mówią nam o drzwiach dane klasy antywłamaniowej:
To oczywiście nie wyciąg z normy ale skrót wykazujący, że aby przebrnąć przez każde drzwi należy się odpowiednio przygotować, oczywiście im wyższa klasa tym włamywacz musi przygotować się bardziej. Może to też być tak jak w łańcuchu nie ma sensu wzmacniać jednego ogniwa jeśli inne są słabe – czyli jeśli mamy pozostałą stolarkę standardową to włamywać nie będzie próbował wchodzić przez drzwi.
Aby wybrać bramę garażową musimy wiedzieć jakie mamy rodzaje bram garażowych, postaram się więc w skrócie objaśnić jakie mamy rodzaje bram i podstawowe różnice między nimi.
Bramy uchylne – jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu był to chyba najpopularniejszy rodzaj bramy garażowej, najczęściej kojarzony z wyglądem bramy wykonanej z blachy trapezowej w trzech podstawowych kolorach brązowym, antracytowym czy białym, gdzie cały płat bramy podnosi się do góry na prowadnicach lub w nielicznych przypadkach bez prowadnic a całość zamocowana jest na stalowej ramie przytwierdzonej do ściany budynku. Bramy te nadal są dostępne w sprzedaży ale zostały wzbogacone o nowoczesne wzornictwo i kolorystykę czy wykonywane nawet do wypełnienia z własnego materiału (drewna czy paneli elewacyjnych). W podstawowej wersji zwykle wykonane jako bramy nieizolowane – czyli z przeznaczeniem do nieogrzewanych budynków gospodarczych. Bramy tego rodzaju można zamontować w otworze lub po wewnętrznej stronie muru. Bramy te można wykonać z drzwiami przejściowymi, okienkami, dodatkową wentylacją lub z materiału całkowicie przewiewnego.
Bramy rolowane – to bramy kojarzone z roletami zewnętrznymi ale wykonane z mocniejszych materiałów (lamele od 52 do 100 mm) aby utrzymać stabilność przy dużych rozpiętościach. Zaletą bram rolowanych jest to że można je zamontować zarówno po wewnętrznej jak i na zewnętrznej stronie garażu. Ma to niejednokrotnie bardzo duże znaczenie jeśli nie mamy miejsca na prowadnice u góry lub istotna jest długość garażu, która eliminuje bramy montowane po wewnętrznej stronie. Wadą jest gorsza izolacja bramy względem bram segmentowych. Bramy rolowane standardowo wyposażone są w silnik elektryczny i sterowanie radiowe lub przyciski czy przełączniki kluczykowe, otwieranie awaryjne możliwe jest zazwyczaj przy pomocy korby wyprowadzonej w miejsce do którego mamy dostęp nawet przy zamkniętej bramie.
Bramy segmentowe – obecnie chyba najpopularniejszy rodzaj bram. Bramy segmentowe dają nam ogromne możliwości dopasowania się poz względem wymiarów (rozpiętości do 8 m), koloru, przetłoczeń, struktury blachy, przeszkleń, drzwi przejściowych czy zastosowania własnego materiału do wypełnienia bramy. Można je otwierać zarówno w sposób ręczny i automatyczny. Ze względu na swoje parametry termoizolacyjne można je stosować w pomieszczeniach stanowiących integralną część domu, mamy do wyboru różne grubości paneli od 40 do 67 mm, przez co przenikalność cieplną możemy uzyskać na poziomie 1-1,5 [W/m2K]. Segmenty bramy mają wysokości od ok 500 do 750 mm, jest to zależne od wysokości bramy, producenci starają się aby wysokości paneli w bramy były takie same dlatego też preferujemy standardowe wysokości bram – chociaż nie jest to wymóg konieczny. Bramy segmentowe standardowo montuje po wewnętrznej stronie garażu i abyśmy mogli zamontować taką bramy wymagane jest miejsce po bokach ok 90 mm i u góry (nadproże) którego wysokości zależy od producenta oraz od wielkości bramy – wymagana przestrzeń to od 80 mm do 350 mm, taką wolną przestrzeń musimy mieć na całej długości prowadnic powieszonych pod sufitem, zwykle przy bramach z napędem jest to ok 3500 mm.
Bramy boczne – to bramy które również zbudowane są z segmentów ale poruszają się na bok, mogą również zawijać się na ścianę boczną. Takie bramy stosujemy w sytuacji gdy potrzebujemy wykorzystać przestrzeń nad bramą do przechowywania różnych przedmiotów, używania podnośników i tym podobnych. Dodatkowym atutem jest niskie nadproże wymagane nawet przy bramach o dużych gabarytach. Bramy boczne produkowane są podobnie jak bramy segmentowe w wielu kolorach, fakturach i przetłoczeniach blachy. Można wykonać je z okienkami ale nie ma konieczności wykonywania drzwi przejściowych bo można uchylić je na pożądaną szerokość i używać jak drzwi – nawet w sposób zautomatyzowany. Z pewnością można te bramy nazwać bramami dla wymagających indywidualistów.
Bramy dwuskrzydłowe – można nazwać je drzwiami dwuskrzydłowymi tylko o nieco większych gabarytach. Wariantów takich drzwi może być nieskończenie wiele, bo każdy stolarz czy ślusarz może wykonać nam takie drzwi i zawsze będzie to wykonie indywidualne. Bardziej masowo produkowane są w wykonaniu z profili stalowych wypełnionych blachą trapezową lub dla eleganckich zastosowań z profili aluminiowych wypełnionych np. panelami bramy segmentowej. Takie bramy częściej wybieramy do otwierania ręcznego ale można także zastosować do nich napęd elektryczny podobny jak w poprzednich bramach
Bramy BigTor Overspace – bramy oparte na konstrukcji samonośnej z przeciwwagą ukrytą w ościeżnicy nie wymaga prowadnic górnych dzięki czemu wykorzystanie miejsca jest bardziej zoptymalizowane. Poszycie bramy wykonane z paneli typu sandwich lub z dowolnych okładzin PVC czy drewna. Bramy tego typu znakomicie sprawdzą się w pomieszczeniach gdzie każdy cm jest na wagę złota, a cena produktu jest mniej istotna.
Kilka inspiracji od naszych najlepszych dostawców drzwi:
Drzwi aluminiowe Hörmann:
Drzwi kompozytowe Vikking:
Drzwi Creo i brama Prime firmy Wiśniowski:
Bramy garażowe montujemy w budynkach nowo powstających lub wymieniając stare bramy podczas remontu budynków użytkowanych , do montażu w obu przypadkach należy się odpowiednio przygotować.
Montaż w nowych budynkach: idealną sytuacją byłoby montowanie bramy po wszystkich robotach budowlanych i wykończeniowych i potraktowanie bramy jak wstawianie nowych mebli do tego pomieszczenia, wtedy unikniemy nadmiernego zabrudzenia elementów ruchomych w bramie – których jest przecież kilkadziesiąt oraz możliwych nieporozumień związanych z poziomem posadzki czy wilgocią. To sytuacja idealna – zdarza się ale niestety bardzo rzadko. Najczęściej jednaj Inwestor chciałby jak najszybciej zamontować bramę aby garaż wykorzystać jako magazyn materiałów budowlanych potrzebnych do dalszych robót wykończeniowych. Z jednej strony to zrozumiałe ale pewne roboty muszą zostać wykonane przed montażem bramy (mówimy tutaj o najpopularniejszym modelu bramy czyli bramie segmentowej). Najważniejsze to wykonanie:
tynków – najlepiej w całym pomieszczeniu, nie tylko ściany do której będzie mocowana brama, dzięki temu unikamy największej wilgoci związanej z tym etapem prac – bramy segmentowe mają panele wykonane z piany poliuretanowej która jest higroskopijna, oraz zabrudzeń prowadnic czy paneli, które jest bardzo trudno usunąć gdy się ich nie zauważy
posadzki – teoretycznie możemy umówić się na jakim poziomie będzie docelowo wykończona posadzka i zamontować bramę odpowiednio wyżej – w praktyce dość często wychodzi tak że firma wykonująca wylewki odkrywa pewne nierówności które muszą zostać skorygowane i posadzka wychodzi o kilka centymetrów wyżej bądź niżej niż zakładaliśmy. Niby nić – proszę wyregulować bramę do posadzki – słyszymy od Inwestora – tylko że bramy segmentowe mają ograniczone pole regulacji w pionie i niejednokrotnie to nie wystarcza, wtedy trzeba prowadnice odkręcić i przykręcić na innym poziomie – to tak jakbyśmy montowali bramę od nowa.
Montaż – wymiana starej bramy na nową: jeżeli wymieniamy bramę segmentową na segmentowa czy uchylną zamontowaną za otworem czyli w tym samym miejscu w którym będziemy mocować prowadnice bramy segmentowej, to w zasadzie potrzeba tylko odświeżyć ścianę poprzez pomalowanie i mamy sprawę gotową.
Inaczej wyglądają prace kiedy wymieniamy bramę uchylną zamontowana w otworze (jak okna) lub bramę skrzydłową najczęściej zamontowaną na krawędzi zewnętrznej ściany. W tej sytuacji demontując bram pozostaje nam kawałek ściany który do tej pory był wnętrzem garażu a teraz będzie go widać na zewnątrz, należy przemyśleć jak dostosujemy tą krawędź wizualnie do elewacji zewnętrznej – jeśli robimy to podczas remontu elewacji to nie mamy z tym problemu. Do tego wszystkiego dochodzi próg w który najczęściej wyposażone były bramy uchylne czy skrzydłowe a w nowej bramie segmentowej panel dochodzi do posadzki i szczelność uzyskujemy poprzez uszczelkę zamontowaną na krawędzi dolnego panela. Często jeśli nie chcieliśmy remontować posadzki decydujemy się na pozostawienie progu – należy wtedy sprawdzić czy w starej posadzce nie zrobimy się nam koleiny przez lata użytkowania, uszczelka jest elastyczna ale dostosuje się tylko do niewielkich odchyłek.
Należy pamiętać o tym, że montując bramę segmentową po stronie wewnętrznej ściany w garażu skraca nam się przestrzeń do parkowania samochodu – dość częsty problem w małych garażach i obecnych gabarytach samochodów.
Warunki koniecznie do montażu w obu przypadkach: bramy segmentowe mają swoją przestrzeń montażową która jest niezbędna by taką bramę zamontować – jest ona różna i zależna od konkretnego typu bramy. Pierwsze to nadproże najczęściej oznaczane jako N jest to przestrzeń nad bramą, potrzebna na przemieszczenie się paneli go góry przy otwieraniu, drugie to węgarki często oznaczane jako W – to przestrzeń na boczne prowadnice ewentualnie silnik boczny, trzeci wymiar to głębokość E, która jest ściśle powiązana z wysokością bramy oraz zastosowanym napędem.
To wymiary które na pewno trzeba sprawdzić przed zamówieniem bramy.
Jeszcze chwilka, pracujemy nad tym, jeśli potrzebujesz odpowiedzi w tym momencie zadzwoń (34) 34 384 22 lub napisz: biuro@olbanet.pl
Tak prowadzimy sprzedaż wysyłkową - wszystkie warunki dotyczące zamówień i wysyłki przedstawione są w naszym sklepie internetowym na stronie www.olb24.pl - oczywiście zachęcamy do kontaktu telefonicznego - podchodzimy to tego bardzo elastycznie.
Tak montujemy zakupione u nas produkty, nasza kadra składa się z profesjonalnych montażystów, którzy przeszli odpowiednie szkolenia specjalistyczne potwierdzone szeregiem certyfikatów i licencji.
W dzisiejszych czasach kiedy świat zrobił się mniejszy trudno mówić o obszarze działania - w swoim portfolio mamy realizacje rozsiane po całej Polsce i Europie. Mamy stałe ekipy pracujące w różnych regionach.
Do tej sprawy podchodzimy bardzo indywidualnie dlatego też najlepiej skontaktować się z nami telefonicznie lub mailowo, chętnie odpowiemy na takie zapytanie: (34) 34 384 22 lub napisz: biuro@olbanet.pl
Poznaj wiodące
marki na świecie